Hakkımızda

Hikayemiz

İrene Kulesi, 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Valide Han’ın üçüncü avlusunun kuzeydoğu köşesinde bulunur ve Orta Bizans döneminde inşa edilmiştir. 

Osmanlı döneminde önce Cerrah Mehmet Paşa Sarayı’nın, sonra da sarayın yerine yapılan Büyük Valide Han’ın bir parçası olmuştur. Rivayetlere göre bir zamanlar gözcü kulesi, cezaevi, kilise ve bir zamanlar da Kösem Sultan’ın hazine odası olarak kullanıldığı söylenir. Bize bırakılan 1200 yıllık bu büyük miras tarihin ruhunu yaşatırken, içerisine kurduğumuz galeri ve atölye ile birlikte sanat açısından oldukça önemli bir olgu haline gelmiştir. Orta Bizans döneminde yapılan bu benzersiz tarihi yapıda hem sanat icra ediyor hem de galeri ve atölyemizi ücretsiz gezme imkanı sunuyoruz. 

Bunun yanısıra usta sanatçılarımız ile farklı kategorilere ait kurslar düzenleyerek unutulmayacak sanat eğitimleri veriyoruz. İrene Sanat Kulesi’nde resim, hat, minyatür, tezhip, ebru gibi sanatları icra ederken, gelen misafirlerimizle söyleşiler yapıyor ve bu tarihi yapıya tanıklık etmelerini sağlıyoruz. Galerimizde bulunan tüm eserlerimiz sertifikalı ve satışa hazır haldedir, dilediğiniz zaman gelip görebilirsiniz.  
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Wird geladen...